Microsoft on myöntänyt Onregolle Cloud Application Framework for Azure (CAF) Ready -kumppanistatuksen. Tämä vahvistaa Onregon palveluiden olevan täysin yhteensopivia Microsoftin CAF-viitekehyksen kanssa.
– Olemme äärettömän innoissamme tästä uutisesta. CAF Ready -status osoittaa, että rakennamme Azuren ja julkipilven käyttöönottoa Microsoftin parhaiden käytäntöjen mukaan ja pystymme tarjoamaan palveluita CAF-viitekehyksen eri vaiheisiin, kertoo Onregon Chief Customer Officer Juhana Raitasalo.
Microsoftin suorittama tekninen CAF-validointi kohdistui Onregon Pilvipolku™-malliin, jossa on huomioitu CAF-viitekehyksen metodologiat.
– Pilvipolku™ on vaiheittainen malli julkipilven palveluiden käyttöönottoon. Se auttaa asiakkaitamme kiihdyttämään pilvipalveluiden käyttöönottoa sekä rakentamaan hyvin hallitun ja turvallisen pilvialustan. CAF on ollut meillä isosti mukana kaikessa palvelukehityksessä ja tämä kertoo, että teemme todellakin oikeita asioita, Juhana toteaa.
Cloud Adoption Framework for Azure on Microsoftille tärkeä kokonaisuus, jossa osaavilla kumppaneilla on merkittävä rooli.
– CAF Ready -kumppanit auttavat asiakkaitamme siirtymään pilveen ja hyödyntämään Azuren palveluita mahdollisimman tehokkaasti parhaita käytäntöjä noudattaen. Onregon palvelut edistävät Azuren käyttöönottoa ja Pilvipolku™ on loistava esimerkki siitä, millaista lisäarvoa osaava kumppani tuo Microsoftin palveluiden päälle, sanoo Microsoftin pilvialustaratkaisujen liiketoimintajohtaja Antti Alila.
Yksi Pilvipolku™-mallia hyödyntävistä organisaatioista on Keva, jonka tavoitteena on ottaa Azuren palveluita laajemmin osaksi heidän infrastruktuuriaan.